A-lagsmatcherna -så mycket mer än bara tabellplacering

Höstens A-lagsmatcher i Elitserien och division 1 är över. Även om naturligtvis det är viktigt för varje spelare och varje lag att vinna så många matcher och poäng som möjligt så betyder matcherna så mycket mer för klubben.

Under årets seriespel har vi sett ett fantastiskt engagemang från många av våra medlemmar. Vi har haft domare på alla matcher. Bara vid några enstaka herrmatcher har vi behövt hyra in domare, som har rätt licens, utifrån. Övriga 12 domare har vi kunnat hämta från våra egna lag, främst herrarnas A-lagstrupp. Våra tävlingsspelare har med ytterst få undantag ställt upp som linjedomare och pojkarna och flickorna i utvecklingsgrupperna har varit pigga bollkallar.  Och många av våra medlemmar har varit på plats och hejat.

Så även om serien betyder en hel del jobb för ATL-organisationen så är det värt varje minut när vi som klubb kan visa upp ett så härligt engagemang. Heja ATL!

 

Sponsorer och partners